az zamanda çok büyük işler başardık.. 1 lira'nın kendi çapında başarı hikayesi..

"hayat ucuz, 1 lira" sloganıyla yola çıkarak hazırlamaya başladığım ve markalaştırma yolunda ilerlediğim 1 lira geçtiğimiz günlerde 100,000. tekil ziyaretçisini ağırlayarak internet yolculuğunda önemli bir kilometre taşını daha devirmiş oldu.. blog açıldığından bu yana henüz 10 ay gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen bu kadar ziyaretçiye ulaşmak heralde hatırı sayılır bi başarı olsa gerek.. şu dakika itibariyle sizlerin erişimine açık yaklaşık 300 yazılık bi arşivim var.. yok başım ağrıyo, yok dişim ağrıyo, dün okulda şu vardı, bugün buraya gittim falan tarzında ilk başlarda biraz kişisel başladığım blog konseptim son zamanlarda haber portalı vari bi görünüm almaya başladı.. bunda en önemli etken belkide artan boş zamanım oldu..

dersler bittikten sonra bilgisayar karşısında hergün en az bi 3-4 saat geçiren ve bi şekilde adsense den falan voleyi vurup köşeyi dönmeyi ya da köşeyi dönemesem de en azından kayda değer bi maddi kazanç elde etmeyi hedefleyen ben, bu yolda sahip olduğum azim ve heves ile son temmuz ayında yaklaşık 130 yazı postalamışım bloga.. yani yazıların nerdeyse % 50 si temmuz ayında yazılmış.. bu da demek oluyo ki artık 1 lira günde ortalama 3-4 defa güncellenerek "her gün güncellenen aktif site" ünvanının da hakkını vermeye başlamış.. ki bu noktada önemli bi gelişme de temmuz ayında davetimi kırmayarak 1lira da yazmaya başlayan sage in yaptığı katkılar oldu.. onunda eklediği postalar vasıtasıyla google dan 1 lira yı bulup gelen binlerce ziyaretçimiz oldu..

yazı yazarken en çok sıkıntı çektiğim şey bazı yazıların 1 liranın kalite standartını düşürüp düşürmeyeceğini belirlemek olmuştu.. ancak şu an için yazıları paylaştırabileceğim başka bi bloga sahip olmadığımdan 1 liraya eklemek zorunda kaldım aklıma gelen herşeyi.. belki ilerleyen günlerde farklı bi blog daha açarak daha seçici davranmaya başlayabilirim.. :/

peki bu zamana kadar yaşanılan somut gelişmeler nedir.? birlikte bakalım.. mesela pagerank.. yani google ın gözündeki değerimiz 0 dan 3 e yükselmiş.. çokta üstün bi başarı değil 4 veya 5 de olabilirdi.. blogroll haricinde link kasmadığım için belkide ancak 3 değerine erişebildim.. alexaya bakarsak eğer ilk yayına başladığımızda alexa rankımız 2-3 milyonlardaydı.. hatta bi ara 1 milyonun altına düştüğü için göbek atıyordum.. şu anda ise 400.000 lerdeyiz.. türkiyede ise en çok ziyaret edilen ilk 4000 site arasına girmişiz.. tekil hite bakacak olursak; ilk zamanlara göre artık google la çok daha iyi anlaşıyoruz.. şimdilerde günlük 2000 tekilin altına düşmüyor 1 lira.. zaman zaman 10.000 tekil duvarını yıkmaya çalıştığımız da oldu ama çok yaklaşmamıza rağmen yıkamadık en fazla 9000 küsürlerde kaldık.. :D blograzzi puanımız ise son dönemde büyük bi artış gösterdi.. şu an da 26.4 puanla tüm bloglar arasında 139. kendi kategorimizde ise 36. sıradayız..

ayakları yere basan bi blogger olarak 1 liranın geleceği için planlarım ise şu şekilde olacak.. kısa vadede pagerankı 4e orta ve uzun vadede ise 5e yükseltebilmek.. 6 olması imkansız gibi bişe zaten.. alexa değerini ise kısa vadede 100-150bin arası bi değere getirebilirsem büyük bi başarı olur.. 1 lira açısından da bi istikrar sembolü olur.. orta ve uzun vadede ki hedefim ise ilk 100bin içerisine girerek piyasada 2 elin parmağını geçmeyecek kadar olan yüksek hitli diğer türk bloglarıyla aynı potansiyele erişebilmek.. blograzzi için kısa vadede kayda değer bi planım yok ancak diğer orta ve uzun vade planlarım tutarsa, blograzzide de ana sayfada ilk 20 de çıkabilir 1 lira belkide :) hit hedeflerime gelirsek kısa vadede günlük 5000 tekil şimdilik yeterli gözüküyor.. uzun vadede ise 10bin+ yapabilirsem tadından yenmez :)

hedefler bu şekilde tutar mı tutmaz mı bilinmez.. hayırlısı olsun diyelim.. şimdilik 1 lirayı tutan ve destekleyen herkese teşekkürler.. bizi izlemeye devam edin.. :)

Yorumlar

 1. tebrikler 1 lira :) umudumuz sensin :)

  YanıtlaSil
 2. @sage

  saolasın canım seninde sayende aşıyoruz engelleri..

  @Taylan

  kardeşim çok teşekkürler.. hedefleri bi kez daha sölemeye gerek yok sanırım, baş koyduk bi yola gidiyoruz işte..

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

bülent ersoyun makyajsız fotoğrafı..

Mustafa Topaloğlu Obama Şarkısı Klibi Seyret İzle