kene kabusu tüm şiddetiyle sürüyor.. keneye önlem..!

uzun zamandır hepimizin gündeminde olan kene problemi hakkında araştırmacılar önemli ayrıntılara dikkat çekiyor.

bu yarım santimlik kan emen böcekler geçtiğimiz günlerde taşıdığı KKKA (kırım kongo kanamalı ateşi) virüsü yüzünden bi çok kişinin ölümüne sebep olmuştu.. konunun ciddiyetini bilmeyenler keneyle temas ettiklerinde kendi yöntemleriyle kurtulmaya çabalıyorlar.. uzmanlar keneler hakkında uyarılarda bulunuyor.. kene ile temas edildiğinde başının kopartılmaması, ezilmeye çalışılmaması gerektiğini açıklayan uzmanlar ancak ısı uygulamasıyla kenenin deriden uzaklaştırılması gerektiğini açıklıyorlar.. hastalık genelde az gelişmiş ülkelerde yaz aylarında görülüyor..hatta eğer genelleme yapılırsa hastalığın görüldüğü en gelişmiş ülke türkiye imiş.. bu bizim için ilginç bi istatistik bence.

bazılarına göre kene virüsü biyolojik bi savaş ülkeler arasında -ki doğruluk payı olabilir- hepimizin bildiği gibi kene yeni ortaya çıkan bi böcek türü değil.. babaannelerimiz dedelerimiz kenelerle yıllardır yaşadıklarını söylüyorlar.. yalnız yüzlerce kene türü bulunmakta ama ne hikmetse hep hastalık etkeni taşıyan türleriyle karşılaşmaktayız.. 30 kene türünde hastalık virüsünün bulunduğunu söyleyen uzmanlar piknik alanlarının tehdit altında olduğunu da açıklıyor..

peki ya ısırırsa? keneler aynı zamanda sinsi hayvanlar.. ısırmadan önce vücuda lokal anestezik madde salgılayarak uyarılmayı engelliyor.. bu sebeple ısırılan kişinin ilk 24 ila 48 saat arası farkında olmamasını sağlıyor. Bu nedenle de kene ısırması süresi hayati önem taşıyor.. kenenin vücuttan en kısa sürede uzaklaştırılması gerekiyor.. en kısa zamanda bi sağlık kurumundan yardım alınması gerekiyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bülent ersoyun makyajsız fotoğrafı..

Mustafa Topaloğlu Obama Şarkısı Klibi Seyret İzle