kapsamlı türkçe haber siteleri analizi..

son zamanlarda bir çok forumda ve blogda haber portalları üzerine tartışmalar görmeye başladım.. yok işte şu site bu kadar kazanıyo.. o site o kadar kazanıyo.. bunda çok reklam var.. öbürkünde az var.. o site firefoxta sapıtıyo.. girince bilgisayarım kilitleniyo.. hatta o sitede virüs varmış vs.. bissürü şey.. bunun üzerine bende her ne kadar üzerime elzem olmasa da, bu konu üzerinde çok büyük bir guru olmasamda kişisel görüşlerim ve tercihlerim doğrultusunda alexa verilerine dayanarak ülkemizde en çok ziyaret edilen haber siteleri olarak ifade edebileceğim ilk 11 siteyi birbirleriyle karşılaştırdım.. 100 üzerinden puanlar verdim.. hangisi haber, hangisi hit peşinde.. hangi haber sitesinin dini imanı para olmuş, hangisi kullanıcı memnuniyeti üzerine yoğunlaşmış karar vermeye ve bu tespitlerimi sizlerle paylaşmaya çalıştım..

puanlama yaparken en çok dikkat ettiğim noktalar; sitelerin web 2.0 mantığına yaklaşımı, reklam yerleşimleri ve yoğunluğu, yeni teknolojileri destekleyip desteklemediğiydi.. firefoxta saçma salak gözüken tasarım hatalarına sahip sitelerden nefret ettim.. puanlardan farkedersiniz zaten :)

güzel bir girişten sonra artık değerlendirmelere geçebiliriz..

Haber3 - Alexa: 9,959 - PR: 5

firefox testinden en düşük puanı alan haber3, tabiri caizse ie hariç diğer tüm tarayıcılarda zıçıyor.. yok yani sitenin web 2.0 gibi bir konsepti de yok zaten madem css falan olmadıysa tablo fln kullanın, temel tasarım öğelerinden faydalanın böylece siteniz firefox uyumlu olsun.. bu arada firefox neden bu kadar önemli diye soruyorsanız eğer onu da şu şekilde izah edeyim: artık türkiyede bile başta bilinçli kullanıcılar olmak üzere internet kullanıcılarının %25i firefox kullanıyor.. kaba bir hesapla eğer bu siteye günde 100,000 kişi giriyorsa haber3 yöneticileri bu 100,000 kişinin 20,000-25,000 ini sallamıyor demektir.. bu da asla azımsanamayacak bi rakam.. herneyse.. reklam yoğunluğuna baktığımızda anasayfada toplam 11 reklam birimi var ve bir çoğu uyumsuzluk nedeniyle içeriğin üzerine çıkmış.. haberlerin güncelliğine baktığımızda ise bugün gerçekleşen talabaninin ankara ziyareti gibi gündemi meşgul eden önemli bir haber hakkında topu topu 3 paragraf bi yazı var.. adam gittimi belli deil.. ne demiş bilinmiyor.. haber güncel olmadığı gibi aynı zamanda kalitesizde.. öte yandan sitede "seksi fotoğraflar için tıklayınız" gazeteceliği pek görülmüyor.. kazandığı tek artı puan belkide bu..

puan: 55

EnSonHaber - Alexa: 8,687 - PR: 4

yayın hayatına kısa bir süre önce başlayan ensonhaber firefox'a en uyumlu sitelerden birisi.. görebildiğim tek hata soldaki küçük video haber widgetının çalışmaması.. o da çok önemli değil açıkçası.. ana sayfada ki reklam yoğunluğu ise oldukça düşük.. ben yalnızca 3 reklam birimi görebildim ve bunların da hiçbirisi içeriği gölgeleyecek boyutta değildi.. onun haricinde sayfanın en altındaki text linkler dikkatimi çekti.. eğer bunlar site sahipleri tarafından ensonhaberin pr ve hitinden faydalanmak üzere verilmiş reklamlarsa güzel.. çünkü alan memnun satan memnun üstelik ziyaretçilere de en ufak bir rahatsızlık vermiyor.. haber kalitesi ve güncelliği ise oldukça iyi.. gençlerbirliği-beşiktaş maçı için maçın bitiminden yaklaşık 1 saat sonra hemen bir foto galeri hazırlanmış ve ayrıca maçtaki önemli olaylar da anlatılıp kısa da olsa bi analiz yapılmış.. foto galeri demişken seksi fotoğraflar gazeteciliği ensonhaberin de önemli hit kaynaklarından biri olsa gerek zira sitede gereğinden fazla bu tarz linkler mevcut.. burdan biraz eksi puan verecez artık.. hoş olmayan bir başka şey ise sebebini anlayamadığım bir şekilde sitede böle bi amatörlük havası var.. bilmiyorum belki adresinden belki sadece ön yargı ama.. bişe merak etsem burdan baktıktan sonra bir başka kaynaktan daha doğrulayasım gelir sanki..

puan: 70

Zaman Online - Alexa: 4,537 - PR: 6

yılların eskitemediği gazetelerimizden birisi olan zaman gazetesinin online web sitesi tam bir firefox dostu.. göze çarpan, insanı uyuz eden tek bir hata bile yok.. bu konuda tam puan geliyor.. ayrıca zaman online; konsepti gereği seksi fotoğraf gazeteciliği modasına da hiç uymamış.. bu da site için güzel bir artı.. peki ya haber kalitesi ve çeşitliliği..? anasayfa da rasgele tıkladığım bu haber, gayet doyurucu bir içeriğe sahip çıktı.. hoşuma gitti.. ancak güncel haberler konusunda kaygılarım var.. gençlerbirliği-beşiktaç maçının üzerinden tam 2 buçuk saat geçmesine rağmen maçla alakalı tek bir fotoğraf bile yok.. reklam yoğunluğu ise gayet uygun, insanı siteden soğutan cinsten reklamlar yok.. sonuç olarak sitenin tamamıyla sadece bir gazete konseptiyle yaratıldığı anlaşılıyor.. fotoğraf isteyen sabah gidip bi gazete alır.. dimi..

puan: 80

Vatan Gazetesi - Alexa: 4,067 - PR: 5

ilk olarak şunu söleyeyim siteye girerken aman dikkat edin çünkü adresi yazarken www koymazsanız eğer site açılmıyor.. düzeltilmesi çok basit ama üzerinde durulmamış bu hatayı vatanın hanesine kafadan bir eksi puan olarak yazıyorum.. bu duyarsızlığa rağmen sitenin firefoxta sorunsuz görüntülenmesi gerçekten hayret uyandırıcı.. tebrik etmek lazım.. haberlerin kalitesine ise bakamıyorum daha doğrusu bakmak istemiyorum.. çünkü tıkladığınız haber pop-up olarak açılmak isteniyor.. ne gerek var ki.. çok eski bi mantık.. ayrıca insanlar artık pop-up lardan nefret ediyor.. seksi fotoğraflar için tıklayınız gazeteciliği vatanda da tam gaz sürüyor.. bir mankene ait tam 133 adet resim koymak gerçekten vatanın gerçek niyeti hakkında bende kuşkular uyandırmakta.. Allahtan anasayfada gözümüze giren reklamlar yok ta ordan biraz puan alıyor vatan.. yoksa hali gerçekten haraptı..

puan: 75

NTVMSNBC - Alexa: 3,036 - PR: 6

adamına göre muamele yapmakla suçlamayın lütfen beni ama ntvmsnbc hakkaten çok profesyonel gözüküyor.. firefoxa tam uyumlu bir tasarım, çok az sayıda reklam, kaliteli ve doyurucu haberler ve bunun yanında sıfır magazinsel içerik.. aslında heptende sıfır değil ama en azından ön plana çıkarılmamış.. diğer sitelerde olduğu gibi ntvmsnbc seksi fotoğraf galerilerini gözümüzün içine sokmuyor; "biz hergün hatun fotoğrafı koyuyoruz yarında sitemize mutlaka uğrayın" demiyor kullanıcılarına..

puan: 90

Sabah - Alexa: 2,257 - PR: 6

aslında sabahın sitesine uzun zamandan beridir pek uğramıyordum.. haber siteleri genelde insanda alışkanlık oluyor.. hangisine alışırsan iyide olsa kötüde olsa onu takip ediyorsun.. sabah ben görmeyeli çok güzelleşmiş sanki böle bi saçılıp serpilmiş :) tasarımcısı ve webmaster arkadaşı tebrik etmek istiyorum çünkü site gerçektende göze hoş geliyor.. ayrıca firefox a da cuk oturdu anasayfa.. birde sabahta göze çarpan bir başka önemli şey; anasayfada hiç reklam olmaması.. evet çok ciddiyim sitede reklam yok.. sebebi her ne olursa olsun, gözümü tırmalayan hiçbir gereksiz ayrıntının olmaması, benim için çok kral bi durum.. bunun yanında haberlerin güncelliği ve kalitesi de oldukça tatminkar.. açıkçası ben bu kadar iyi beklemiyordum sabahtan..

puan: 95

Haber7 - Alexa: 2,063 - PR: 5

sanıyorum bu scripti internethaber meşhur etti.. o kadar çoğaldı ki bu ve benzer sistemi kullanan, birbirinin aynısı siteler.. bu script olmasa ne yapardı haber siteleri çok merak ediyorum.. ama yinede haber7 bu tarz sitelerden bir adım önde.. tasarımı çok güzel oturtmuşlar ancak anasayfa resmen reklamlar arasında boğuluyor.. heryerden reklam fışkırıyor.. 10 dakkada bi reklama giren diziler gibi olmuş :) anasayfada tam 12 adet reklam birimi var.. oha dediğinizi duyar gibiyim.. haber kalitesi özensiz gibi geldi bana niye diye sorarsanız eğer şu sayfadaki haberden rasgele bi cümleyi kopardım ve google da aradım.. aynı yazı internethaber.com da da çıktı.. artık hangisi kopya çekmiş bilemiyorum :) son olarak sitenin hit uğruna cinsellik sömürüsüne izin vermemesi ise güzel bir konsept.. bu şekilde bağlayalım..

puan: 75

HaberTurk - Alexa: 1,844 - PR: 5

ve geldik alexa verilerine göre ülkemizde en çok ziyaret edilen 4. haber sitesine.. habertürkün de tasarımı oldukça düzgün.. bütün browserlarda sorunsuz görüntüleniyor.. tasarım da sorun yok, yok ta ben bu sitenin konseptinde bir sorun görüyorum.. özellikle haber başlıklarını zaman zaman çok abartı buluyorum.. ufak bi kar yağsa, ilk haberleri kara kış geldi, tüm yollar kapandı.. ikinci haberleri, hangi yollar kapandı.. üçüncü haberleri istanbulun x ilçesinde yollar açık mı.. vs vs.. o yüzden içimde habertürke karşı bi soğukluk var.. bilmiyorum belkide ben yanlış düşünüyo olabilirim.. bunun haricinde sitenin reklam yerleşimi sunduğu haberlerin kalitesi gibi oldukça sade.. :) haberlerin altında bulunan yorumlardan birçoğu, zaman zaman haberlerden bile daha uzun.. seksi fotoğraflar zımbırtısı da yine almış başını gidiyor.. H2 olarak lanse ettikleri co-portalları da bir magazin sitesinden başka hiçbişe deil bence..

puan: 75

internethaber - Alexa: 1,523 - PR: 5

son zamanlarda özellikle reklam yoğunluğu açısından büyük eleştiriler alan internethaber firefoxu görünce tabir-i caizse manyaklaşan tasarımını gelen eleştiriler doğrultusunda büyük ölçüde düzeltti sayılır.. anasayfada ki reklam yoğunluğu da artık kabul edilebilir sınırlar çerçevesinde.. yalnız internethaberde gözüme çarpan şöle bi olay var.. sanki bunlar haberlerini diğer haber sitelerinden derliyorlar.. özellikle de milliyetten.. ne zaman girsem milliyetten en az 2-3 haber var.. çok yakın başlıklar.. yok yani acaba bi ortaklıkları fln mı var emin deilim.. ama bariz bi copy/paste var belli.. haberlerin içeriği ve kalitesi işte bu şekilde orta düzeyde.. bununla birlikte seksi fotoğraflar yayınlayarak hit kazanma kaygısı içinde olduklarını da pek sanmıyorum açıkçası.. başka da ne diyim.. bi şekilde benim sık kullanılanlar listemde.. nedenini bende bilmiyorum.. sabah online dururken neden internethaberi seçtim.. alışkanlık işte..

puan: 80

Hürriyet - Alexa: 410 - PR: 6

hürriyet online alexa istatistikleriyle baya bi ön plana çıkıyor.. son 2 haber sitesi; hürriyet ve milliyet diğerlerinin açık ara önünde.. peki bu sonucun sırrı ne? bence sahip oldukları gazetelerin yüksek tirajlı ve internet haberciliği sektöründe belkide en eski iki site olmalarıdır bu popülaritenin sebebi.. tıpkı yahoo gibi.. hürriyetin ana sayfası gayet düzgün ve sade bir tasarıma sahip.. reklamlar büyük boyutlu olsa da yerleşimleri çok düzgün.. bu nedenle dikkat dağıtmıyor.. firefox sorunu yok.. ama ne yazıkki hürriyet online da böyle büyük bir siteye yakışmayacak kadar çok -resmen- erotik içerik var.. anasayfanın her köşesinde mayolu, bikinili, iç çamaşırlı kızlar.. ben bunu hit kaygısından başka hiçbişeye yormuyorum.. haberlerin içeriği ve zenginliği konusunda ise söylenecek pek fazla bir şey yok.. yeterli bence..

puan: 85

Milliyet - Alexa: 397 - PR: 6

ve geldik en çok ziyaret edilen siteye.. milliyet uzun zamandır kullandığı tasarımını kısa süre önce değiştirdi.. hatta değiştirdi demeyelimde bir miktar rötuştan geçirdi diyelim.. unique bir tasarıma sahipler.. reklamlar dikkat çekmeyecek kadar az.. yerleşimleri de oldukça güzel.. ancak milliyetin sorunları daha farklı alanlarda.. mesela çok önemli bi olay olmadıkça site gün boyunca pek değişmiyor.. fenerbahçenin çeyrek finale çıktığını en son ilan eden site milliyetti.. lig maçlarında ise kafasına göre takılıyo.. aynı haberler sürekli manşette takılı.. benim gibi her canı sıkıldığında haberleri kontrol edenler için oldukça can sıkıcı.. bunun haricinde milliyet online haddinden fazla seksi fotoğraflar için tıklayınız gazeteciliği yapıyor.. bence hitinin büyük bir kısmını sitesinde barındırdığı -çok kaba bi tabir olacak belki ama- karı, kız fotoğraflarına borçludur.. utanmasalar video falan da koyarlar bunlar.. milliyetle ilgili en çok sevdiğim şey, ziyaretçisi bol olduğundan haberlere yapılan yorumlarında bol olması.. zaman zaman oldukça komik yorumlar oluyor.. yarılıyorum resmen gülmekten..

puan: 80

sonuç: bir haber sitesinden insanların beklentileri farklı olabilir ve bu nedenle herkesin galibi de farklıdır.. ama benim yaptığım puanlamaya göre bu 11 büyük boy haber portalının savaşından sabah tam 95 puan alarak galip çıktı.. peki 100 lük bir haber sitesi varmı? valla bilmiyorum.. New York Times a girdim.. The Sun a baktım.. Guardian ı inceledim.. onlar bizimkilerden de berbat ya.. :)

Yorumlar

 1. hocam çok güzel bir iş yapmıssın tebrikler...

  YanıtlaSil
 2. tesbitler çok güzel bizde yeni adım attık hayırlısı bakalım.selçuk hoca da benzer bi anlatım yapmıştı.kolay gelsin

  YanıtlaSil
 3. haber türk ile ilgili yapılan yoruma bayıldım harikta tespitler mevcut.

  YanıtlaSil
 4. hocam güzel tebrikler..

  YanıtlaSil
 5. Harbiden çok güldüm emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 6. Teşekkürler değerli bir paylaşım.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

bülent ersoyun makyajsız fotoğrafı..

Mustafa Topaloğlu Obama Şarkısı Klibi Seyret İzle